Küçük bir destekle büyük etkiler yaratın!

Sivil Toplum için Destek Vakfı olarak 30 Kasım 2021, Salı günü saat 20:00-21:30 arasında ilk kez çevrimiçi olarak düzenleyeceğimiz Destekle Değiştir etkinliğine katılarak sosyal değişim yaratan projeleri tanıma ve destekleme fırsatını yakalayın.

DESTEKLE DEĞİŞTİR HAKKINDA

Destekle Değiştir, İngiltere merkezli The Funding Network tarafından geliştirilen ve dünyanın farklı ülkelerinde başarı ile uygulanan, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun görünürlüklerini artırarak kaynak bulmasına katkı sağlayan kolektif bir bağış modeli olan “Giving Circle” modelinin Türkiye’deki uygulamasıdır. “Giving Circle” modeli, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) tarafından 2014 yılında kültürel ihtiyaçlara ve yerel eğilimlere göre adapte edilmiş ve Destekle Değiştir adıyla uygulanmaya başlamıştır.

SİVİL TOPLUM İÇİN DESTEK VAKFI VE DESTEKLE DEĞİŞTİR HAKKINDA

Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV), Türkiye’de bağışçılık kültürünün gelişmesine katkı sağlamak için bağışçıların öncelikleriyle sivil toplumun ihtiyaçlarını buluşturmak amacıyla 2015 yılında kuruldu. Vakıf olarak, Türkiye’nin sosyal sorunlarının çözümü için bağışçılığın geliştirilmesi gerektiğine inanıyor, sivil toplumun yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmesine katkı sağlamak amacıyla hibe programları ve kapasite güçlendirme çalışmaları yürütüyoruz. Bağışçılar ile sivil toplum arasında köprü olma misyonumuzdan hareketle, 2016’dan beri 1.400’den fazla bireysel ve kurumsal bağışçının katkılarıyla sivil toplum kuruluşlarına 170 hibeyle toplam 10.430.484 TL destek sağladı.

STDV olarak bağışçılarımızla sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek amacıyla ilk Destekle Değiştir etkinliğimizi TÜSEV’in teknik desteğiyle Ekim 2019’da gerçekleştirdik. Bu etkinlik kapsamında 145 destekçi Bilim Kahramanları Derneği, İstanbul Koruyucu Aile Derneği ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nin projeleri için toplam 291.120 TL bağış taahhüdü toplandı.

NASIL DESTEK OLACAĞIM?

Çevrimiçi Destekle Değiştir’de sunulacak projeleri desteklemek için, etkinlik sırasında gerçekleşen destek oturumunda kullanabileceğiniz iki farklı yöntem var:

  1. El kaldırarak söz almak: Dilerseniz Zoom’daki el kaldırma butonunu kullanarak, sunucumuz size söz verdikten sonra destek taahhüdünüzü belirtebilirsiniz.
  2. Sohbet özelliğini kullanmak: Desteklemek istediğiniz STK’nın destek oturumunda, taahhüt ettiğiniz destek miktarını sohbet (chat) kısmına yazabilirsiniz.

Önemli Not: Destek taahhüdünüzü belirtirken, tekrar eden taahhütleri engellemek için bu yöntemlerden yalnızca bir tanesini tercih etmenizi rica ederiz.

Tercih ettiğiniz yöntem hangisi olursa olsun, taahhüt ettiğiniz toplam destek miktarına göre Destek Taahhüt Formu’nu doldurmayı unutmayın. Eğer bağışınızı doğrudan yapmak isterseniz, Destek Taahhüt Formu’nu doldurduktan sonra bağışınızı kredi kartı ya da banka transferiyle yapabilirsiniz.

DESTEK TAAHHÜT FORMUNU NASIL KULLANACAĞIM?

Bu form hem STDV ekibinin taahhütleri takip edebilmesi, hem de etkinlikte yaptığınız taahhütlerin bir kopyasının sizde de olması için tasarlandı. Söz alarak veya sohbet kısmında belirtmiş olduğunuz taahhüdünüzü etkinlik süresince veya etkinlikten ayrılmadan hemen önce bu formu doldurarak da iletmenizi rica ederiz. Gönder butonuna bastıktan sonra taahhüdünüzün bir kopyası STDV ekibine, bir kopyası da size iletilecektir.

ÇEVRİMİÇİ DESTEKLE DEĞİŞTİR ETKİNLİĞİ İÇİN BİRKAÇ ÖNEMLİ NOKTA

  • Etkinliğimiz Zoom’da gerçekleşecek. Zoom’un el kaldırma (Raise Hand) ve sohbet (Chat) özelliklerini etkinlik boyunca kullanacağız.
  • Etkinlik süresince mikrofonlarınızın kapalı, kameralarınızı mümkünse açık tutmanızı rica ederiz.
  • Etkinlik sırasında teknik bir problem yaşarsanız, katılımcılar arasında yer alan STDV Ekip Üyesi Cengiz Kayhan’a özel mesaj gönderebilirsiniz.

PROJELER

DERİN YOKSULLUK AĞI

Derin Yoksulluk Koşullarında Yaşayan Yalnız Annelere Temel İhtiyaç Desteği Projesi

Derin yoksulluk koşullarında yaşayan ve çocuk bakımı üstlenmiş kadınlara yönelik bütünlüklü destekler sağlayan Derin Yoksulluk Ağı (DYA), Derin Yoksulluk Koşullarında Yaşayan Yalnız Annelere Temel İhtiyaç Desteği projesiyle 13 kadına 8 ay süreyle temel gıda ve hijyen ürünleri desteği sağlayacak. DYA, desteklediği kadınların psikososyal ve hukuki destek hizmetlerine erişimini sağlamak ve istihdama katılımını teşvik etmek amacıyla vaka bazlı çalışmalar ve eğitim faaliyetleri de gerçekleştirecek.

Proje Başvurusu

GENÇ LGBTİ+ DERNEĞİ

LGBTİ+ Gençlerin Danışmanlık Yoluyla Desteklenmesi Projesi

Danışma hattı ve akran danışmanlığı hizmetleri ile LGBTİ+ gençler için hukuk danışmanlığı, psikososyal danışmanlık ve açılma, sosyalleşme, bilgi alma, hizmetlere erişim, cinsiyet uyum süreci gibi konularda çevrimiçi ve yüz yüze akran danışmanlığı sağlayan Genç LGBTİ+, LGBTİ+ Gençlerin Danışmanlık Yoluyla Desteklenmesi projesi ile sosyal medya hesapları, e-posta ve danışmanlık hattı üzerinden 12 ay boyunca toplam 1200 kişiye danışmanlık ve yönlendirme desteği sağlayacak.

Proje Başvurusu

KÖY OKULLARI DEĞİŞİM AĞI DERNEĞİ

Köy Öğretmenleri El Ele Projesi

Mesleğinin ilk yıllarında köye atanan öğretmenler, eğitimleri boyunca köyde eğitime dair teorik ve pratik öğrenme süreçlerinden geçmedikleri için köye özgü sorunlarla karşılaşıyorlar. Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA), bu sorunların akranlar arası öğrenme yoluyla giderilmesi amacıyla Köy Öğretmenleri El Ele projesini hayata geçirecek. Proje kapsamında mesleğe yeni başlayan köy öğretmenlerinin deneyimli köy öğretmenleri tarafından birebir görüşmeler ve eğitimlerle desteklenmesi sağlanacak. Yetiştirilecek deneyimli köy öğretmenlerinden oluşan 40 mentor öğretmen, mesleğe yeni başlayan 120 meslektaşının kişisel ve mesleki olarak güçlenmelerine katkı sağlayacak. Mentor öğretmenler aldıkları eğitim sayesinde meslek hayatlarının kalanında da daha fazla köy öğretmenini destekleyebilecek bilgi ve beceriye sahip olacak.

Proje Başvurusu

PROGRAM AKIŞI

20:00 Açılış Konuşması
Fevzi Toksoy, Sivil Toplum için Destek Vakfı
Birce Altay, TÜSEV

Proje Sunumları
Yalın Karadoğan, Turkey Mozaik Foundation

Proje 1: Derin Yoksulluk Koşullarında Yaşayan Yalnız Annelere Temel İhtiyaç Desteği Projesi
Şevval Şener, Derin Yoksulluk Ağı

Proje 2: LGBTİ+ Gençlerin Danışmanlık Yoluyla Desteklenmesi Projesi
Barış Azar, Genç LGBTİ+  Derneği

Proje 3: Köy Öğretmenleri El Ele Projesi
Menekşe Canatan, Köy Okulları Değişim Ağı Derneği

20:50 Destek Oturumu

21.30 Kapanış

Destekle Değiştir 2021 Broşürü

Etkinlikte yer alan STK’lar ve projeleri hakkında bilgiler için broşürü inceleyebilirsiniz.

Broşürü Görüntüle

DESTEK OL

Etkinlikte yer alan sivil toplum kuruluşlarını banka yoluyla ya da kredi kartıyla desteklemek için yukarıdaki Destek Taahhüt Formu’nu doldurmanız gerekiyor. Form daha sonra sizinle banka hesap no’sunu paylaşacak ve dilerseniz kredi kartıyla bağış yapmanız için ilgili yönlendirmeyi yapacak.

ÖNEMLİ NOT: Her iki yol ile de bağışınızı yaparken açıklama bölümüne desteklemek istediğiniz kuruluşun adını yazmanızı rica ederiz.

© 2021 Sivil Toplum için Destek Vakfı