Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu’nun İlk Turunda Desteklenecek STK’lar Belirlendi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de etkileyen depremler sonrası, sahada aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının (STK) bölgede tespit ettiği acil ihtiyaçların sağlanması, deprem bölgesinde yaşanan tahribatın giderilmesi ve depremin bölgede yaşayanlar üzerindeki etkilerinin azaltılması amacıyla Turkey Mozaik Foundation işbirliğiyle, bireysel ve kurumsal bağışçıların desteğiyle hayata geçirdiğimiz Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu’nun ilk turunda desteklenecek STK’lar belirlendi. Fonun ilk turunda 7 STK’ya toplam 1.048.350 TL hibe desteği sağlayacağız.

AKUT Vakfı sağladığımız 149.500TL hibe desteğiyle Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’taki ayni bağışların tasnifinde görev alan 100 gönüllüye kişisel koruyucu donanım ve hijyen seti temin edecek.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği sağladığımız 150.000TL hibeyle Hatay’da bulunan depremzede kadınların hijyen ürünlerine erişebilmesi ve bu ürünleri rahatlıkla kullanabilecekleri bir alanın oluşması için çalışmalar yapacak. İki otobüsle Hatay’a gidecek olan dernek; otobüslerden birisini kadınların tek kullanımlık iç çamaşırlarını değiştirebileceği, hijyen ürünlerini kullanabileceği ve tıbbi danışmanlık alabileceği bir alana dönüştürecek. İkinci otobüs ise sahada çalışan dernek ekibinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılacak. Dernek aynı zamanda hukuki ve sosyal danışmanlık desteği sağlayacak. Bölgede 10 gün kalacak olan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, bu sürenin sonunda keşif ve gözlem raporu yayımlayacak.

Eşitlik ve Diyalog Derneği 149.350TL hibe desteğimizle Adıyaman’a enerji desteğinin ulaşmasına katkı sağlamak için 6 jeneratör ve 30 adet taşınabilir şarj cihazı temin edecek. Bölgedeki barınma ihtiyacının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla 7 adet izolasyonlu afet çadırı temin edecek olan dernek ayrıca 7 adet ısıtıcı desteği de verecek. Adıyaman’da yaşayan depremzede kadınların hijyen ürünlerine erişimini desteklemek için 100 paket hijyenik ped dağıtacak olan dernek aynı zamanda 40 paket hasta bezi, 400 adet iç çamaşırı ve 20 adet oyuncak dağıtacak.

Gea Arama Kurtarma Ekoloji ve İnsani Yardım Derneği sağladığımız 150.000TL hibe desteğiyle Hatay’da arama-kurtarma çalışmalarına devam eden ekipler için 15 adet koruyucu kask, iş ayakkabısı, çalışma kıyafeti, polar ve yağmurluk temin edecek.

Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği sağladığımız 150.000TL hibe desteği ile Gaziantep’te depremin en fazla etkilediği İslahiye, Nizip, Nurdağı, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde yaşayan dezavantajlı Türkiye’den ve mülteci 150 aileye temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için alışveriş kartı dağıtacak.

Kültürhane Bilim, Sanat, Müşterekler ve Ekolojik Yaşam Dayanışma Derneği sağladığımız 150.000 TL hibe desteğiyle Mersin’de bulunan 150 sığınmacı depremzedenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak.

Önce Çocuklar Derneği 149.500 TL hibe desteğimizle deprem nedeniyle Diyarbakır’a gitmek zorunda kalan ve çadır kentte –yaşayan 50 çocuğun bir aylık mama, 0-3 yaş arası 50 çocuğun bir aylık  bebek bezi ve 0-12 yaş arası 50 çocuğun temel ve kışlık giysi ihtiyaçlarını karşılayacak.