Kahramanmaraş Depremi Doğrudan Destek Fonu Kapsamında Desteklenecek STK’lar Belirlendi

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkez üssünde 6 Şubat 2022 Pazartesi günü meydana gelen ve çevre illeri de şiddetli şekilde etkileyen depremin ardından, sahada aktif olarak faaliyet gösteren ve bölgeye destek sağlamak üzere çalışmalarına başlayan sivil toplum kuruluşlarının (STK) bölgede tespit ettiği acil ihtiyaçların giderilmesi, deprem bölgesinde yaşanan tahribatın giderilmesi ve depremin bölgede yaşayan farklı gruplar üzerindeki etkilerinin azaltılması amacıyla Turkey Mozaik Foundation ve Dalyan Foundation işbirliği, bireysel ve kurumsal bağışçıların desteğiyle hayata geçirdiğimiz Kahramanmaraş Depremi Doğrudan Destek Fonu kapsamında desteklenecek STK’lar belirlendi. Fon ile sahadaki acil ihtiyaçları karşılamak amacıyla AKUT Arama Kurtarma Derneği, Gıda Kurtarma Derneği (GKTD), Hayata Destek Derneği (Hayata Destek)Sınırlı Sorumlu İhtiyaç Haritası Yardımlaşma Fikri Mülkiyet Hakları ve Proje Danışmanlığı Kooperatifi (İhtiyaç Haritası), Lokman Hekim Sağlık Vakfı, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve Toktut’mak Elimizde Derneği (TOKTUK)‘e toplam 2.168.000 TL hibe desteği sağlayacağız.

AKUT Arama Kurtarma Derneği sağladığımız 339.000 TL hibe desteği ile arama kurtarma ekiplerinin saha çalışmalarında ihtiyacı olan ekipmanları temin edecek.

– Gıda Kurtarma Derneği, sağladığımız 400.000 TL hibe desteği ile halihazırda hazırladıkları ve deprem bölgesindeki tüm profesyonel mutfakların hem kapasitelerinin hem de aktiflik durumlarının çıkarıldığı haritası üzerinden, TOKTUT işbirliğiyle üretilen ürünlerin kalitesinin arttırılması, gıda güvenliği ve öğün besin değerinin iyileştirilmesi amacıyla çalışmalarını yürütecek. Aynı zamanda bu hedef doğrultusunda GKTD, Fazla işbirliğiyle bölgede gerekli olacak her türlü ürünün temini konusunda çalışmalar yürütecek.

– Hayata Destek sağladığımız 204.500 TL hibe desteğiyle Adıyaman, Hatay ve Şanlıurfa’da sıcak yemek dağıtım noktalarına lojistik ve hammade desteği sağlayacak.

İhtiyaç Haritası sağladığımız 339.000 TL hibeyle ilgili kamu kuruluşlarıyla koordineli şekilde çalışarak erzak ve hijyen paketlerinin yanı sıra depremzedelerin çadır, battaniye, ısıtıcı gibi ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlayacak.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı sağladığımız 658.000 TL hibeyle deprem bölgesinde çalışan Hatay’da çalışan sağlık personelinin depremzedelere daha iyi hizmet verebilmesi için sağlık personelinin dinlenebileceği 8 adet konteyner ve diyaliz hastaları için hasta odası olarak kullanılacak 2 konteyner temin edecek.

– TİDER sağladığımız 102.250 TL hibe desteğiyle deprem bölgesinden farklı şehirlere giden bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için göç alan illerdeki gıda bankalarının gıda, hijyen, temizlik ve yakacak ihtiyacını karşılayacak.

TOKTUT sağladığımız 441.250 TL hibeyle Afetzedelere Acil Gıda Yardımı projesini hayata geçirerek depremzedelerin acil gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gıda paketleri dağıtacak.

STK’ların sahadaki çalışmalarını desteklemek, bölgede oluşan ihtiyaçlara en doğru ve etkili şekilde cevap verebilmek amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.