Elazığ Depremi Acil Destek Fonu’nun İkinci Aşamasında Desteklenecek STK’lar Belirlendi

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ, Malatya ve çevre illeri etkileyen depremin ardından sahada faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını (STK) ve çalışmalarını desteklemek amacıyla Turkey Mozaik Foundation’ın finansal desteğiyle hayata geçirdiğimiz Elazığ Depremi Acil Destek Fonu’nun ikinci aşaması kapsamında desteklenecek STK’lar belirlendi. Fonun bu aşamasında İhtiyaç Haritası ve Temel İhtiyaç Derneği’nin projelerine toplam 140.000 TL hibe desteği sağlayacağız.

Hibe almaya hak kazanan STK’lar ve desteklediğimiz projelere ilişkin bilgileri aşağıda görebilirsiniz:

İhtiyaç Haritası: Farklı konulardaki ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişi ve kurumların buluştuğu dijital bir platform olan İhtiyaç Haritası, sağladığımız 70.000 TL hibe kapsamında Elazığ Sosyal Pazaryeri Pilot Uygulaması projesini gerçekleştirecek. Proje kapsamında, yaşanan deprem sonucunda yaşam koşulları olumsuz etkilenen bireylerin ihtiyaçları alanda çalışan gönüllüler tarafından tespit edilecek ve İhtiyaç Haritası sistemi üzerinden haritalandırılacak. İhtiyaç Haritası Sosyal Pazaryeri uygulamasının teknik altyapısının geliştirilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından uygulama pilot olarak Elazığ özelinde işleyen bir sisteme dönüştürülecek ve böylelikle söz konusu ihtiyaçlar yerel esnaftan karşılanarak Elazığ’ın yerel ekonomisine katkı sağlanacak.

Temel İhtiyaç Derneği (TİDER): İsrafı önlemek ve faydalanıcılarının temel ihtiyaçlarına adil ve eşit şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapan TİDER, sağladığımız 70.000 TL hibe desteğiyle depremden zarar gören şehir sakinleri ve ihtiyaç sahibi kişilere hizmet vermesi amacıyla Elazığ ve Malatya illerinde gıda bankaları kurmayı hedefliyor. TİDER, Elazığ Ticaret Odası ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliği ile kurulacak gıda bankaları için personel yönetimi, bağış alma, tedarik zinciri ve denetim konularında eğitimler vererek yereldeki kurumların kapasitesinin güçlenmesine ve sürdürülebilir bir model oluşturulmasına katkı sağlayacak. Proje kapsamında açılacak gıda bankalarında TİDER tarafından geliştirilen ve üye gıda bankaları ile ürün bağışçılarını buluşturan Destek Bulutu Platformu ile ihtiyaç sahiplerinin kendi ayakları üzerinde durmasına katkı sağlayan Destek IK Platformu modelleri de uygulanacak.