Londra Çalışma Ziyaretinden Notlar

Sivil Toplum için Destek Vakfı, 7-12 Haziran tarihleri arasında Sivil Düşün Programının da desteğiyle Londra’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretin amacı, vakfın mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyelerinin ve çalışanlarının farklı bir ülkede benzer faaliyetler yürüten kurumları ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunması ve kurumsal işbirliği olanaklarının gözden geçirilmesiydi. Ali Karabey, Aysun Sayın, Esra Habbab, Gizem Girgin, Kerim Paker, Merve Üretmen, Tuğçe Sarıoğlu ve Yörük Kurtaran’ın katıldığı ziyaret kapsamında 7 kurum ziyaret edildi.

Ziyarete, vakfımızı kurumsal olarak destekleyen Charles Stewart Mott Foundation ile başladık. Sivil toplumdaki küresel trendleri değerlendirdiğimiz toplantı, dünyada daralan sivil toplum alanı çerçevesinde hem Mott Vakfının değişen dünya çerçevesinde stratejilerini adapta etme süreci hem de Destek Vakfının gelecek yıllardaki hedefleri ve stratejisi üzerine bir fikir alışverişinde bulunma fırsatını verdi.

Aynı gün, ziyaretimize The Philanthropy Club adındaki üyelik temelli bir platform ile devam ettik. Klüp çerçevesinde ilk olarak bir buluşmaya gelen potansiyel üyeler, bir sonraki aşama olarak ‘Secret Circle’ olarak adlandırılan bir grup bağışçının davet edildiği, davet sırasında bağışçıların yalnızca adlarının telaffuz edildiği, ne iş yaptıkları/ünvanlar gibi hiyerarşi ve eşitliği bozabilecek unsurların elimine edildiği bir organizasyona katılıyorlar. Bu buluşmaya bir de bir sivil toplum kuruluşu davet ediliyor ve o kurumun sorunu ortaya koyuluyor. Organizasyona katılan ekip, uzmanlıkları çerçevesinde o soruna çözüm üretmek için çalışıyorlar. Secret Circle’da yaratılan çözüm yolundan sonra ise potansiyel üyelerden fon yaratma aşamasına geçiliyor. Klüp ayrıca bir sosyal girişim modeli olarak belirledikleri ‘Bağışçılık Turizmi’ni de uyguluyor. Maraton, gezi, tırmanış vb. aktivitelerle organize ettikleri bağışçılık turizmi ile insanları iyi bir amaç için fon yaratırken hem eğlenmeye hem de bağlantıları ile bağış toplamaya yönlendiriyorlar.

Ziyaretimizin 2. gününde bir araya geldiğimiz Network for Social Change ekibi ile üzerinde çalıştıkları barış, sanat, eğitim, sağlık, eşitsizlik, insan hakları ve iklim değişikliği konuları ve nasıl bir işleyiş izledikleri üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Kurum üyelik sistemiyle yaklaşık 100 kişinin desteği ile yaklaşık 1 milyon sterlini bağış olarak mobilize edebiliyor. Sistemlerine göre konular temelinde üyelerden oluşan çalışma grupları sene içinde kendi içlerinde desteklemek istedikleri kurumları seçiyorlar. Tüm üyelerin katıldığı 3 günlük bir konferansta bu STK’ları diğer üyelerin beğenisine sunarak o konuyla ilgili tüm STK’lara üyelerden bağış istiyorlar. Destekledikleri STK’lar arasında İHA’ların sivil ölümlerini durdurmaları ile ilgili faaliyetlerden birçok hak savunuculuğuna yönelik çalışma bulunuyor.

Ekip olarak katıldığımız ve benzerlerinin Türkiye’de Destekle Değiştir adıyla TÜSEV kolaylaştırıcılığında yapıldığı bir diğer organizasyon ise Funding Network kapsamında gerçekleştirilen fon geliştirme etkinliği oldu. Belli bir giriş ücreti olan ve en düşük bağışın da bir limiti olan (bizim katıldığımızda 25 sterlindi) bu etkinlikte daha önceden seçilen kurumlar 5 dakikada katılımcılara kendilerini anlatma, akabinde kendilerini destekleyen bir destekçi sahneye çıkararak neden bu kuruma bağış yaptığını aktarmakta ve ardından bağış toplama bölümü başlamakta. En sonunda hedef miktara ulaşan kurumlar, teşekkür konuşması yapmakta ve etkinlik sonlanmakta. Katıldığımız etkinlikte kurum başına 4.000 sterlinlik bağış toplanarak toplam 20.000 sterlinlik bir bağış harekete geçirildi. Etkinlikten, Sivil Toplum için Destek Vakfı olarak çıkarımımız, bağış toplamak için seçilen kurumların her ne kadar etkileyici hikayeleri olsa da, konuşmacı kişinin enerjik ve konuya hakim olmasının anahtar olması oldu. Ayrıca organizasyonun önceden duyurusunun yapılması ve zamanlaması da etkinliğin verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Funding Network ekibiyle daha sonra yaptığımız bir başka toplantıda olası iş birliklerini derinlemesine konuşma fırsatı bulduk. Başka bir toplantıda da Funding Network kurucusu Frederick Mulder ile filantropi üstüne sohbet etme imkanı sağladık.

Ertesi gün, Global Dialogue’dan farklı ülkelerde gerçekleştirdiği insan hakları ve sosyal değişim aktivitelerini hibelerle desteklemeleri hakkında bilgi aldık. Daha önce Türkiye’de de gerçekleştirdikleri faaliyetler ve projeler hakkında fikir alışverişi yaptık.

Aynı gün bir sonraki ziyaretimiz olan London Community Foundation’dan, 25 yıldır faaliyet gösteren, kendi kaynağını kendi yaratan bir kurum olarak, Londra’da fon toplamak ve yine Londra’da var olan nispeten küçük toplum merkezli kurumlara hibe desteği vermenin detaylarını dinledik. Aynı zamanda kendilerinden farklı fon yaratma yöntemleri ve hibe programları içerikleri hakkında bilgi alma şansı alma yakaladık.

Türkiye’deki STK’lara hibeler yoluyla destek sağlamak için 2017 sonbaharında kurulma aşamasına gelen Turkey Mozaik Foundation girişimiyle yaptığımız görüşmelerde stratejik açıdan nasıl bir iş birliği yapılabilineceğiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Turkey Mozaik Foundation, Londra’da bulunan bir grup bağışçının Türkiye’deki sivil toplumu desteklemesine yönelik bir araya gelerek oluşturduğu bir girişim. Önümüzdeki aylarda bu girişimle ilgili daha fazla bilgiyi sizlerle paylaşmayı umuyoruz.

Sivil Toplum için Destek Vakfı olarak, üyelerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu çalışma ziyaretinde farklı kurumları ve farklı yolları görme şansı elde ettik. Tecrübelerimizi paylaştık ve Londra’daki kurumların tecrübelerinden yeni şeyler öğrendik.