Nefes Kültür Sanat Derneği COVID-19 Acil Destek Fonu Kapsamındaki Çalışmalarını Anlattı

COVID-19 Acil Destek Fonu kapsamında Turkey Mozaik Foundation finansmanı ile hibe desteği sağladığımız Nefes Kültür Sanat Derneği, Gaziantep’te yaptığı çalışmalarla Suriye ve Türkiye’den çocuklar ve gençler için kültür sanat üretimi ve katılımını vurgulayan çok kültürlü müzik çalışmaları yürütüyor. Kurumsal hibeyi Nefes Müzik Okulu’nun enstrüman ve koro derslerini dijital ortama adapte etmek için kullanan dernek, bu sayede salgın döneminde de   müzik eğitimlerine aralıksız olarak devam etti. Nefes Kültür Sanat Derneği Saymanı Tuğba Ünal Jazbeh ile yaptığımız röportajda Nefes Müzik Okulu’nun çevrimiçi olarak tamamlanan çalışmalarının çocuklar ve aileleri üzerindeki etkileri ile 2021 yılında yapmayı planladıkları çalışmaları konuştuk.

COVID-19 salgınının getirdiği şartlar sebebiyle pek çok sivil toplum kuruluşu gibi Nefes Kültür Sanat Derneği de faaliyetlerinin bir kısmını çevrimiçi olarak gerçekleştiriyor. Müzik eğitiminin çevrimiçi olarak devam etmesinin beraber çalıştığınız çocuklar ve gençler açısından olumlu ve olumsuz yanlarından bahseder misiniz?

COVID-19 süreci ile beraber her kuruluşun ve de her bireyin hayatında yeni normaller belirlenmeye başlandı. Bu süreçte çocuklarımız sosyal aktivitelerinden önce eğitim hayatlarında çevrimiçi araçlarla tanıştılar. Okullarda yaşanan bu değişim ve entegrasyon sebebiyle Nefes Kültür Sanat Derneği olarak bizim ders planlarımızdaki değişime de çocuklar çabuk adapte olabildi. Bu kısa sürede gerçekleşen adaptasyon bizler için olumlu oldu. Ancak çocuklarımızın müzik eğitimindeki yüz yüze derslerinde, sadece teknik müzik bilgisi değil bunun yanı sıra öğretmenleri ve diğer arkadaşları ile kurdukları güzel iletişim ağı etkilendi. Çocuklarımız bu süreçte, ders aralarında ve ders sonlarında yapılan küçük sohbetlerden, arkadaşlar arası birebir bilgi paylaşımlarından ve bazen de kurulan eğlenceli oyunlardan ne yazık ki mahrum kaldılar.

COVID-19 Acil Destek Fonu kapsamında sağladığımız kurumsal hibeyi Nefes Müzik Okulu’nun çalışmalarına devam etmek için kullandınız. Bu kapsamda ne tür faaliyetler gerçekleştirdiniz?

COVID-19 Acil Destek Fonu’ndan almış olduğumuz tüm hibe dijital dönüşüm araçları için kullanıldı. Bu süreçte canlı dersler yaptık ve teknik donanımlar arasından en uygun seçenekleri kullanarak canlı derslerin kesintisiz ve yüksek kalitede çocuklarımıza ulaşabilmesi için yoğun çaba sarf ettik. Yapılan canlı dersler sayesinde Nefes Müzik Okulu’nun yıl sonu hedeflerine ulaşabildik. Yıl sonu için çocuklarımızla hazırladığımız mini konser videoları sosyal sosyal medya hesaplarımızda büyük ilgi ile izlendi.

Çocuklar ve gençler salgının getirdiği koşullardan en çok etkilenen gruplar arasında yer alıyor. Çocukların ve gençlerin çeşitli kısıtlamalarla karşılaştığı bu dönemde Nefes Müzik Okulu ile yaptığınız çalışmaların nasıl bir etkisi oluyor?

Özellikle çocuklarımız okul süreçlerinin de evden devam etmesi sebebiyle ciddi bir yalnızlık içerisine düştüler. Arkadaşlarından uzak kalmak ve sürekli evde olmak psikolojisi çocukların baş etmekte zorlandıkları bir durum oldu. Nefes Müzik Okulu Projesi’nde yer alan çocuklarımız kısmen de olsa bu yalnızlık ve sürekli evde olmak duygusundan uzaklaşabildiler. Ayrıca hayatın birçok alanının durma noktasına geldiği şu günlerde çocukların üretebiliyor ve bunu sergileyebiliyor olmaları onları psikolojik açıdan da güçlü kıldı ve bu salgın sürecinden daha az düzeyde etkilenerek çıkmayı başardılar.

Aileler açısından da durum aslında aynı. Aileler de çocuklarını bu yalnızlaşma sürecinden kurtarmak için çareler aradılar. Müzik okulumuz aileler için de nefes aldıran bir proje oldu. Çocuklarının sosyal hayatlarının bu süreçte devam edebiliyor olması ve üretkenliklerini kaybetmediklerini görmek onları mutlu etti. 

Kültür için Alan Programı‘nın desteği ile Nefes Müzik Okulu’nun eğitmenleri ve öğrencilerine yönelik bir kapasite geliştirme projesini hayata geçiriyorsunuz. Bu proje kapsamında yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?

Bu yıl için olabilecek en güzel projeyi bu destek ile gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Eğitmenlerimiz profesyonel müzisyenlerle yaptıkları atölye çalışmaları ile müzikte farklı eğitim yöntemlerini birebir uygulama şansı elde ettiler. Ayrıca çalıştıkları profesyoneller ile yeni projeler üretebilme adına çok güzel fikirler ortaya çıktı.

Çocuklarımız açısından da çok güzel bir çalışma oldu. Sosyal medyadan, televizyondan gördükleri ünlü diye tabir ettikleri profesyonel müzisyenlerle tanışmak onları çok mutlu etti. Birebir yaptıkları sohbetler ile müzik alanında ve yaşamın diğer alanlarında yepyeni ufuklar açıldı. Sahip oldukları enstrümanlara karşı sevgileri ve ilgileri arttı. Çocuklarımız müzik alanında sınırlarının olmadığını keşfettiler. Hayata ve müzik kariyerlerine ilişkin sanatçılarımızın yaptıkları sohbetler çocuklarımızın gelecek planlarına ışık tuttu.

Nefes Kültür Sanat Derneği’nin 2021 yılında öncelik vereceği çalışmalar neler olacak? Derneğin gelecek planlarından bahseder misiniz?

Derneğimizin 2018 yılında başlatmış olduğu Nefes Müzik Okulu Projesi 2021 yılında da devam edecek. Her yıl ilave dersler ve enstrümanlar ekleyerek büyüttüğümüz okul projemiz için fon bulma çalışmalarına birkaç aydır devam ediyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimizle başlattığımız bu projede artık her yaş grubuna hitap edebilir hale geldik. Yaş sınırlaması olmaksızın öğrenmeye açık her müzik tutkunu birey bizim projemizde yer alabilir. Öğrenci sayımızın da artmasına bağlı olarak yeni alanlar yaratmak zorundayız ve bunun için de kaynak bulma çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca Nefes Müzik Okulu’nun eğitmenleri ve öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz kapasite geliştirme projesinin tadı tüm katılımcıların damaklarında kaldı.  Bu projeyi de geliştirerek 2021 yılı içerisinde tekrar hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

 

*Fotoğraf: Ali Sultan