Ravandalı Kadınlar Derneği ile Kurumsal Hibe Desteğimizle Yapacakları Çalışmaları Konuştuk

Kilis’de faaliyet gösteren Ravandalı Kadınlar Derneği, kadın emeğinin değerlendirilmesi ve kadınların sosyal yönden güçlendirilmesi amacıyla çalışmalar yapıyor; ekonomik ve sosyal faaliyetlerini yürütürken sürdürülebilirlik anlayışı ile hareket ediyor. Ravandalı kadınların ürettikleri ürünler derneğin internet sitesindeki çevrimiçi satış portalı ve farklı platformlar üzerinden satışa sunuluyor. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonunun 2021 döneminde Turkey Mozaik Foundation finansmanıyla kurumsal hibe desteği sağladığımız Ravandalı Kadınlar Derneği, insan kaynağı ve ofis giderlerini karşılayarak kaynak geliştirme kapasitesini ve kurumsal yapısını güçlendirmek için çalışmalar yapacak.

Ravandalı Kadınlar Derneği Başkanı Emel Yılmaz ile yaptığımız röportajda derneğin faaliyetlerini, salgının üretim ve satış süreçlerine etkilerini ve hibe desteğimiz ile yapacakları çalışmaları konuştuk.

Ravandalı Kadınlar Derneği, vakfımızdan ilk kez hibe alıyor. Okuyucularımızın derneğinizi daha yakından tanıyabilmesi için kuruluş amacınızdan ve yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Kırsal alanda yaşayan kadınlar olarak, kendimiz, çocuklarımız ve ailelerimiz için daha iyi bir hayat kurma fikri ile yola çıktık. Kendimizi geliştirmek, refahımızı artırmak, çocuklarımıza daha güzel bir ortam yaratmak hepimizin ortak arzusuydu. Zor kırsal koşullar altında el ele vererek Ravandalı Kadınlar Derneği, 2 yıllık örgütlenme çalışmalarının ürünü olarak Aralık 2014’te kurduk. Kuruluş aşamasında Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın desteğini aldık.

Tek başına üstesinden gelemeyeceğimiz zorlukları birlik olarak aşmaya çalıştık. Kilis’in kırsal alanda aktif tek kadın derneği olan derneğimiz, aynı zamanda GAP illerinin kırsal bölgelerinde kadınların kurduğu ender örgütlerden biri olma özelliği taşıyor.

Dernek olarak, kırsal alanda yaşayan biz kadınların emeklerinin değerlendirilmesi, sosyal yönden güçlenmesi amacıyla ve ekoloji alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. Zeytinyağı sabunundan nar ekşisine, el işi ürünlerden pekmeze kadar pek çok ürünü geliri doğrudan üyelerimize kalacak biçimde üretiyor ve pazarlıyoruz.

Ayrıca hem kendimiz hem de çocuklarımız için eğitim ve sosyal faaliyetler düzenliyoruz. Anne Çoçuk Eğitim Vakfı desteği ile çocuklarımız için yaz anaokulları açtık. Kadınlar için okuma grupları düzenledik. Ayrıca 2015 yılından beri bölgede bir ilk olan Ravanda Şenlikleri’ni düzenliyoruz. Köylerimizi güzelleştirmek ve kendimizi geliştirmek amacıyla, doğal tarım yöntemlerini kullanarak ekolojik eğitimler ve etkinlikler de organize ediyoruz.

Kilis’e ait yerel ürünleri internet siteniz üzerinden satışa sunuyorsunuz. Bu ürünlerin üretim ve operasyon süreçlerinden bahsedebilir misiniz? Bu süreçlerde karşılaştığınız zorluklar varsa anlatabilir misiniz?

İlk yıllarda kadınların bir araya gelmesi ve üretim sürecimize dâhil olmaları çok zor oluyordu. Farklı köylerde yaşayan kadınlar, eşlerinden izin almakta ve dernek faaliyetlerine katılmakta çok büyük zorluklar yaşadılar. Ancak zamanla dernek çalışmaları yaygınlaştıkça, köylerdeki kadınların ve eşlerinin bakış açıları değişti. Dernek kadınların ürettikleri ürünleri alarak onları teşvik etti ve katılım oranı da oldukça arttı. Gerek üretim gerek operasyon süreçlerinde her köyden ve her yaş grubundan kadınlar dernek çalışmalarına dâhil oldular. Üç köyde derneğe ait binalarımız mevcut. Bu binalardan paketleme ve üretim için kullanılan iki tanesi, eski ve kullanılmayan okul binaları. Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Polateli ve Musabeyli İlçe Kaymakamlığı onayıyla, dernek bu binaları yeniledi ve kullanıma açtı. Aşağıkalecik Köyü’ndeki dernek binasında eğitimler, toplantılar ve paketleme süreçlerini organize ediyoruz. Özyeğin Vakfı’nın 2019 yılında bize devrettiği araç ile farklı köylerde yaşayan kadınları da çalışmalarımız için buraya getiriyoruz. Gökmusa Köyü’nde yer alan sabun atölyesinde ise üç üretici kadın 2015 yılında beri sabun üretimlerine devam ediyorlar. Bektaşoğlu Köyü’ndeki binamızı ise merkeze yakınlığı nedeniyle yılbaşı paketi gibi büyük organizasyonlarda kullanıyoruz. Köyler arası mesafe bizim en büyük sorunumuz. Aracımız operasyon süreçlerimizi kolaylaştırsa da, eşler zaman zaman sorun çıkarabiliyorlar. Özellikle genç kızların faaliyetlere erişimlerinde sıkıntılar yaşanabiliyor. Diğer yandan çok yüksek kazançlar olmasa bile, kadınlar kendi gelirlerinin olması için süreçlere katılmaya özen gösteriyor. Mümkün mertebe her köyden ürün almaya çalışıyoruz. Arazi koşulları nedeniyle ürün veremeyen köylerdeki kadınları ise el işi, kahke, sabun vb. ürünlerin üretimine teşvik ederek tüm kadınlar arasında eşit bir kazanç dengesi oluşturmaya çalışıyoruz.

COVID-19 salgınının derneğinizin ekibine, çalışmalarınıza ve üretim süreçlerinize nasıl bir etkisi oldu? Bu süreçte çalışma şeklinizde yaptığınız değişikliklerden bahseder misiniz?

Üreticiler olarak COVID-19 salgınından çok fazla etkilendik. Salgının ilk dönemlerinde, operasyon süreçlerimizi, hastalıktan korunma ve yayılmasını engelleme amacıyla askıya aldık. Ürünlerin taşınması ve paketlenmesi süreçlerindeki riskleri azaltmak için bir ay süreyle satışlarımızı durdurduk. Yeniden sitemizi açtıktan sonra ise yaklaşık iki ay kadar kargolama süresini on beş günde bir olacak şekilde yürüttük. Özellikle her yıl derneğimiz için en önemli gelir getirici faaliyet olan yılbaşı paketi organizasyonumuzu yaparken çok zorlandık. Üretim, paketleme, kargo, nakliye gibi süreçlerimiz çok aksadı. Sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar başladığında Kilis Valiliğinin izni sayesinde süreci daha az zararla atlatabildik. Bu süreçten günlük çevrimiçi ve yerel satışlarımız da etkilendi elbette. Diğer taraftan salgın döneminde daha çok tercih edilen çevrimiçi satış siteleri ile yaptığımız işbirlikleri ve kendi internet sitemiz üzerinden bu açığı kapatmaya çalışıyoruz.

Ürün satışlarınız için yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile ne tür işbirlikleri gerçekleştiriyorsunuz? Bu işbirliklerinin çalışmalarınıza katkısından bahseder misiniz?

Kilis Belediyesi ile kurulduğumuz andan itibaren temasımız var. Geleneksel Ravanda Şenlikleri’nde yerel yönetimlerden ve kamu kurumlarından çok sayıda katılımcı oluyor. Gerek ürün satışı gerekse derneğin tanıtılması için desteklerini görüyoruz. Ayrıca İpekyolu Kalkınma Ajansı ile de eğitim ve proje süreçlerinde çok kıymetli ortaklıklarımız oldu. Kilis’te yer alan Olea Otel ile de yeni anlaşmalar için görüşüyoruz. İstanbul’daki ve diğer pek çok şehirdeki kooperatifler ise bize can suyu oluyor. Yerdeniz Kooperatifi, Göztepe Kooperatifi, Bayramiç Kooperatifi, Fındıklı Kooperatifi, Koşuyolu Kooperatifi ve Temiz Hasat Kooperatifi ile işbirliklerimiz devam ediyor. Kavar Kooperatifi ile uzun yıllardır devam eden dayanışmamız da sürüyor. Özellikle yılbaşı paketi organizasyonunu her yıl birlikte yapıyoruz.

Vakfımızın sağladığı kurumsal hibe desteği ile ne tür çalışmalar yapacaksınız? Bu desteğin derneğinize nasıl bir katkı sunmasını bekliyorsunuz?

2018 yılından beri sürdürdüğüm dernek başkanlığı görevim süresince, birçok eğitim ve proje faaliyetleri yürüttük. Ancak ilk defa kurumsal bir hibe desteği alıyoruz. Bu desteğin bizim için en büyük önemi, derneğimizin insan kaynağı ihtiyacını karşılamak olacak. Köyler arasında ve şehirle olan bağlantılarda yaşadığımız zorlukları, operasyonel süreci, yerel ve çevrimiçi pazarlama süreçlerini, sosyal medya çalışmalarımızı bu hibe desteği ile daha ileriye taşımayı ümit ediyoruz. Köylerde örgütlenen ve dayanışma ile birlikte çalışmaya başlayan Ravandalı Kadınlar Derneği üyeleri ve havzadaki bütün kadınları sürece daha fazla dahil edebilmek, derneğin belirttiğimiz bu hususlarda ilerlemesi ile mümkün olabilecek. Bir adet tam zamanlı saha operasyonu ve pazarlama personeli ile bir adet yarı zamanlı sosyal medya uzmanı desteği alarak çalışmalarımızı daha ileriye taşıyacağımızı umuyoruz. Bize ve çalışmalarımıza olan inancınız ve desteğiniz için size tüm Ravanda Havzası kadınları adına çok teşekkür ederim